Rodzaje systemów plików

System plików (ang. file system) to logiczny kontener przeznaczony do przechowywania plików i katalogów. Na każdej partycji lub woluminie logicznym tworzony jest osobny system plików. Linux obsługuje wiele rodzajów systemów plików, mogą one być podzielone na trzy podstawowe grupy:

  • dyskowe (disk-based) – tworzone zazwyczaj na twardych dyskach SCSI, iSCSI, SAS, SATA, USB, Fibre Channel i w innych technologiach.
  • sieciowe (network-based) – dyskowe systemy plików współdzielone przez sieć
  • pamięciowe (memory-based) – wirtualne systemy plików, tworzone automatycznie w czasie startu systemu i niszczone podczas zamykania systemu.
System plików Rodzaj Opis
ext2 Dyskowy Druga generacja systemu plików extended. Pierwsza generacja nie jest już wspierana. Druga generacja jest zdeprecjonowana w RHEL7 a w przyszłości nie będzie wspierana.
 ext3 Dyskowy Trzecia generacja systemu plików extended. Wspiera księgowanie metadanych dla szybszego odzyskiwania danych po awarii, wspiera rozmiary systemów plików do 16TiB, pliki o rozmiarach do 2TiB oraz do 32 000 podkatalogów.
 ext4 Dyskowy Czwarta generacja systemu plików extended. Posiada wszystkie zalety ext3 i dodatkowo wspiera większy rozmiar systemu plików do 1EiB, większy rozmiar pliku do 16TiB, nielimitowaną ilość podkatalogów, metadane i księgowanie quoty oraz rozszerzone atrybuty użytkownika. Ext4 wykorzystuje serie ciągłych fizycznych bloków na twardym dysku zwanych ekstentami co w rezultacie powoduje wzrost wydajności odczytu i zapisu z mniejszą fragmentacją.
 xfs Dyskowy Wysoce skalowalny i bardzo wydajny 64 bitowy system plików. Wspiera księgowanie metadanych dla szybszego odzyskiwania danych po awarii. Wspiera defragmentację online, ekspansje (ang. expansion), księgowanie quoty i rozszerzone atrybuty użytkownika. To domyślny system plików w RHEL7. Wspiera systemy plików i pliki o rozmiarach do 8EiB.
 btrfs Dyskowy System plików B-tree wspiera systemy plików o rozmiarach do 50TiB. Potrafi zaadresować i zarządzać większą ilością plików, większymi plikami i większymi woluminami niż ext4. Wspiera snapshoting i kompresje.
 vfat Dyskowy Używany do wspierania systemów FAT znanych z systemów Windows.
iso9660 Dyskowy System plików używany na płytach CD i DVD.
BIOS Boot Dyskowy Bardzo mała partycja wymagana do bootowania systemu z urządzenia z GPT lub systemu BIOS.
EFI System Partition Dyskowy Bardzo mała partycja wymagana do bootowania systemu z urządzenia z GPT lub systemu UEFI.
 NFS Sieciowy Network File System. Katalog lub system plików współdzielony przez sieć przez wielu użytkowników.
AutoFS Sieciowy Auto File System. System plików NFS ustawiony do montowania i odmontowania automatycznego na zdalnych systemach.
CIFS Sieciowy Common Internet File System (Samba). Katalog lub system plików współdzielony przez sieć przez wielu użytkowników różnych systemów (Windows i Linux).

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *